بهترین روش نگهداری از نمای ساختمان

روش نگهداري از نماي ساختمان

بهترین روش نگهداری از نمای ساختمان چیست؟

معمولا نمای ساختمان ها بعد از چندین سال بهره برداری نیازمند تعمیر و نگهداری هستند. نوع مصالح استفاده شده در نمای ساختمان نوع نگهداری و تعمیر آن را مشخص کرده و هزینه تعمیرات متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. توجه به این نکته می تواند سازنده را در همان مراحل ابتدایی طراحی نما به سمت انتخاب درست متریال ساختمانی هدایت کند.

بیشتر بخوانید:

طراحی نمای مدرن

طراحی نمای سنتی

طراحی نمای کلاسیک

تعمیر و نگهداری از نمای سنگی

یکی از پرکاربردترین مصالح در نمای ساختمان سنگ است. در نمای کلاسیک از انواع سنگ های ساختمانی مانند تراورتن به مقدار زیادی استفاده می شود. اما در نمای مدرن میزان استفاده از آن بستگی به نوع طرح نما خواهد داشت.

دلیل محبوبیت بیشتر سنگ تراورتن بین سایر سنگ های ساختمانی این است که سنگ‌های تراورتن دارای حفره‌هایی در پشت خود هستند و به خوبی جذب دیوار ساختمان می‌شوند. هرچند در زمان اجرا جدا از نوع سنگ مصرفی حتما می بایست از روش اسکوپ سنگ به نما استفاده کرد و همین کار سبب طولانی شدن عمر مفید نمای ساختمان های سنگی می گردد. در واقع یکی از روش‌های نگهداری از نما آن است که در هنگام اجرای این نوع نما، باید از افراد متخصص و تیم‌های اجرایی که کیفیت کاری خوبی دارند استفاده شود.

تعمیر و نگهداری از نمای سنگی

زمانی که اجرای نما تراورتن به درستی صورت بگیرد، پس از آن می‌توان هر چند سال یک بار برای شستشوی این نما اقدام کرد. در زمینه مراقبت از نمای ساختمان و شستشوی آن، شرکت‌هایی وجود دارند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

سنگ ها با توجه به شرایط جوی و آلودگی‌های محیطی و یا ریزش باران‌های اسیدی می‌توانند دچار فرسودگی شوند. فرسودگی به این صورت رخ می‌دهد که در این اتفاق سنگ‌ها به مرور زمان دچار ترک خوردگی شده و یا پوسته می‌شوند. برای همین منظور نیز پوشش‌ هایی وجود دارند که از نماهای سنگی محافظت می‌کنند. یکی از این پوشش‌ها مواد نانوی ضد آب است که به آب و آلودگی اجازه داخل شدن به سطح سنگ را نمی‌دهد و به دنبال آن فعل و انفعالات شیمیایی در آنها اتفاق نیفتاده و سنگ با گذشت زمان فرسوده نمی‌شود.

تعمیر و نگهداری از نمای آجری

برای طولانی شدن عمر نمای آجری بهتر است در زمان اجرا به این موضوع توجه ویژه شده و از نیروی کار ماهر استفاده گردد. همچنین پودر بندکشی با کیفیت برای بندهای بین آجرها در نظر گرفته شده و برای جلوگیری از شوره زدن نمای آجری پس از اتمام اجرا از پوشش نانو که به صورت مایع روی نما اسپری می شود، استفاده گردد.

تعمیر و نگهداری از نمای آجری

تعمیر و نگهداری از نمای سیمانی

نماهای سیمانی که معمولا در خانه های قدیمی یا کم برخوردار استفاده شده اغلب اوقات تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و تغییرات آن هستند و تابش مستقیم آفتاب، اتفاقاتی مانند باد  و برف و باران می‌تواند آسیب‌های بسیاری به آنها وارد کند. گاهی اوقات آسیب به حدی است که سیمان از روی دیوار ساختمان جدا می‌شود. اتفاقاتی مانند ریختگی و ترک خوردگی نما نیز از مواردی است که در این نوع از نما زیاد رخ می‌دهد. یکی از روش‌های نگهداری از نما ساختمان سیمانی ترمیم این نما و رنگ کردن آن است.

همچنین در هنگام اجرا می توان با مخلوط کردن سیمان با پودر نانوی مخصوص سبب طولانی شدن عمر نمای سیمانی به مقدار خیلی زیادی شد. این کار از تغییر رنگ و آلودگی نمای سیمانی هم جلوگیری می کند و نمای سیمانی نانو تا مدت بسیار طولانی تمیز و سالم باقی می ماند.

تعمیر و نگهداری از مصالح مدرن

 

تعمیر و نگهداری از مصالح مدرن

مصالح مدرنی مانند ترمووود هر سال نیازمند بررسی و مرمت هستند. در زمینه مراقبت از نمای ساختمان مدرن باید با توجه به نوع متریال و تخریب احتمالی و هر گونه تاثیر آب و هوا بر آن، در طول زمان عمل کرد. شستشوی نمای مدرن عمدتا هر ۳ سال یک بار اتفاق می‌افتد که البته با توجه به تشخیص افراد متفاوت است.

سخن پایانی

نمای ساختمان معرف ساختمان و ساکنین آن است و از اهمیت بالایی برخوردار است. برای داشتن یک نمای زیبا که هزینه تعمیرات کمی در آینده برای شما داشته باشد پیشنهاد می کنیم در همان فاز طراحی نما به این نکته توجه کرده و از طراح نما بخواهید از متریال با ماندگاری بالا در طراحی ها استفاده کند.

با پایانکار پایان کار نزدیک است…

تلفن تماس:

۰۹۱۲۴۳۴۲۰۹۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 6 =

تماس و مشاوره رایگان اسکرول به بالا