طبقه آخر خانه بخریم یا نه؟

طبقه آخر خانه بخريم يا نه؟

یکی از سوالات رایج کسانی که قصد خرید خانه در آپارتمان ها را دارند این است که زندگی در طبقه آخر آپارتمان ها چه مزایا و معایبی دارد؟ امروزه به دلیل تراکم جمعیت در شهرهای بزرگ آپارتمان ها و برج های بلند مرتبه جای خود را به خانه های قدیمی ویلایی داده اند. به همین دلیل اکثر خانه ها به صورت واحدهای آپارتمانی به فروش می رسند. اما آیا در طبقه آخر واحد بخریم یا نه؟ برای رسیدن به جواب این سوال با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فواید خانه طبقه آخر

از مهم‌ترین مزایا زندگی در طبقه آخر ساختمان نورگیری خوب آن است که به دلیل محصور نبودن در میان ساختمان‌های دیگر، نور خوبی از اطراف وارد خانه می‌شود که نه تنها موجب روشن‌تر شدن خانه می‌شود بلکه خانه را در فصول سردتر سال به خوبی گرم می‌کند. همچنین این خانه ها به دلیل ارتفاع بیشتری که از سطح زمین دارند از چشم انداز بهتر و جذاب‌ تری برخوردارند.

اگر  پمپ آب در طبقه همکف قرار گرفته باشد و شما در طبقه آخر زندگی کنید با هر بار روشن و خاموش شدن پمپ از سر و صدای آن اذیت نخواهید شد.

از دیگر مزایای زندگی در آخرین طبقه وجود امنیت در آن است. در واقع هر چه در یک ساختمان به سمت بالاتر می‌رویم، امنیت آن نیز بیشتر خواهد شد. دلیل این موضوع، رفت و آمد کمتر به این طبقات است و اگر فردی بخواهد وسیله‌ای را جا به جا کند و از خانه بدزدد، حمل این وسایل سخت ‌تر خواهد بود. بنابراین اطمینان بیشتری به لحاظ ایمنی بر روی طبقات بالایی وجود دارد.

فواید خانه طبقه آخر

با زندگی در طبقه آخر، آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید زیرا طبقات پایین‌تر صداهای آزار دهنده‌ای مانند باز و بسته شدن درب‌ها، باز شدن درب پارکینگ و بسته شدن آن، رفت و آمد ماشین‌ها و افراد و سر وصدای ناشی از آنها را بیشتر احساس می‌کنند و این موضوع مزاحمت بسیاری برای آنها ایجاد می‌کند، در حالیکه زندگی در طبقه آخر به دور از سر و صداهای مزاحم هر گونه رفت و آمدی خواهد بود.

زندگی در طبقه آخر همچنین با ریسک کمتری در برابر بالا زدن آب فاضلاب و لوله‌ کشی‌های اصلی همراه است، در حالیکه ریسک این موضوع به خصوص در طبقه اول بسیار بیشتر است.

از مزایای دیگری که برای زندگی در طبقه آخر باید به آن اشاره کنیم، دور بودن از حشرات و حیوانات موذی خارج از خانه است زیرا این حشرات و حیوانات قادر به بالا رفتن از طبقات نیستند. برای مثال در بسیاری از طبقات اولیه ساختمان موش و سوسک از طریق لوله‌های فاضلاب وارد خانه می‌شوند.

معایب زندگی در طبقه آخر ساختمان

موضوع دسترسی به طبقه آخر آپارتمان نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که زندگی در طبقه آخر را دشوار کرده است. همیشه باید این نکته را در نظر داشت که احتمال خرابی آسانسور وجود دارد و گاهی اوقات حتی برخی آپارتمان ‌ها بدون آسانسور هستند. بنابراین اگر انتخاب شما زندگی در طبقه آخر ساختمان است، باید خرابی احتمالی آسانسور و رفت و آمد با پله‌ ها را نیز فراموش نکنید.

از دیگر معایب زندگی در آخرین طبقه آپارتمان باید به موضوع فشار آب اشاره کنیم. فشار آب در طبقات بالایی عمدتا به دلیل افزایش ارتفاع به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد که برای حل این مشکل می توانید از از پمپ و منبع آب استفاده کنید.یکی دیگر از معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان، نبود امکانات مناسب برای اطفا حریق است زیرا در این طبقه فشار آب کافی برای کنترل آتش وجود ندارد. بهتر است اگر سیستم‌های آتش نشانی در این طبقات وجود ندارد حتما از کپسول‌های مناسب استفاده شود.

از دیگر معایب زندگی در طبقه آپارتمان که بسیار هم اهمیت دارد، دسترسی سخت‌تر به محیط بیرونی ساختمان است. این موضوع به خصوص در شرایط اضطراری مانند وقوع زلزله و غیره پر رنگ‌تر می‌شود. زیرا در این مواقع استفاده از آسانسور ممنوع است و شما باید خودتان را به سرعت به خارج از آپارتمان برسانید.

معایب زندگی در طبقه آخر ساختمان

گاهی اوقات ترس از ارتفاع نیز برای زندگی در طبقه آخر آپارتمان دردسر ساز می‌شود. بسیاری از افراد از ارتفاع بالا می‌ترسند و به همین دلیل زندگی در طبقه آخر برای این افراد مشکل‌تر خواهد بود.

یکی از معایب زندگی در طبقه آخر، احتمال نشتی رطوبت از سقف آپارتمان به داخل واحد است. گاهی اوقات ایرادات در پشت بام و ایزوگام نامناسب موجب نفوذ رطوبت و آب به داخل خانه می‌شود و دردسرهایی را برای ساکنین به وجود می‌آورد.

زمانی که یک آپارتمان به آسانسور بار مجهز نباشد، جا به جایی وسایل سنگین در آن بسیار سخت خواهد شد. برای مثال زمانی که شما بخواهید به طبقه آخر اسباب کشی کنید. باید تمامی وسایل بزرگ و کوچک را تا طبقه آخر با پله‌ها حمل کنید.

زندگی در طبقه آخر آپارتمان به خصوص در فصل زمستان همراه با احساس سرمای بیشتری است. طبقات زیرین و طبقاتی که در ارتفاع هستند معمولا سردتر هستند و یکی از دلایل این موضوع، بادگیر بودن و ساخت و ساز کمتری است که در اطراف ساختمان‌های بلندمرتبه وجود دارد. اما طبقات میانی با توجه به آنکه از پایین و بالا محصور بوده و گرمایش بهتری دارند اما طبقات بالایی هم از اطراف و هم از بالا در معرض سرمای هوا هستند. با توجه به این موضوع، در برخی از خانه‌ها برای گرم کردن خانه از سیستم گرمایش از کف استفاده می‌شود.

سخن پایانی

زندگی در طبقه آخر ساختمان مزایا و معایبی دارد که به شما پیشنهاد می کنیم حتما این موارد را در نظر گرفته و با روحیات خود تطبیق دهید و سپس اقدام به خرید نمایید تا در آینده از خرید خانه خود در این طبقه پشیمان نشوید.

به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران با تجربه ما در سایت پایان کار تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره ما استفاده کنید.

۰۹۱۲۴۳۴۲۰۹۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

تماس و مشاوره رایگان اسکرول به بالا