حق انتفاع در ملک مشاع

حق انتفاع در ملک مشاع

حق انتفاع در ملک مشاع یعنی چه؟

انتفاع به معنی سود بردن است و در واقع حق انتفاع حقی است که به موجب آن شخص قادر است از مال غیر بهره مند شود. به عنوان مثال خانه ای را در نظر بگیرید که مالک اصلی آن پدر است و به فرزند خود این طور بیان می کند که اگر فرزند ازدواج کند به مدت ۴ سال می تواند از آن خانه استفاده کند، به این هم توجه داشته باشید مالکیت این ملک به فرزند انتقال نیافته است و هم چنان مالک این خانه پدر می باشد. در این حالت فرزند دارای حق انتفاع می باشد.

منتفع کیست؟

توجه داشته باشید که منتفع و حق انتفاع از لحاظ عملی یکسان نیستند. برای مثال منتفع کسی است که یک باغ را از مالک آن به مدت دو سال اجاره کرده است.

انواع حق انتفاع

این حق به چهار شکل است:

حق انتفاع عمری:

  • حق انتفاعی است که برای مدت عمر یا عمر شخص ثالث برقرار می شود بدین ترتیب به آن عمری می گویند (ماده ۴۱ قانون مدنی)

حق انتفاع رقبی:

حق انتفاعی است که به موجب آن مالک در انتظار پایان مدت است، که از مال خود سودمند شود (ماده ۴۲ قانون مذکور)

حق انتفاع سکنی:

  • همانطور که از اسم آن پیدا است، سکنی گزیدن در مسکن می باشد (ماده ۴۳ قانون مذکور)

حق انتفاع حبس مطلق:

  • در حق انتفاع اگر مالک برای مال خود مدتی تعیین نکرده باشد آن را حبس مطلق می گویند (طبق ماده ۴۴ قانون مدنی)

از بین رفتن حق انتفاع در ملک مشاع

موارد از بین رفتن حق انتفاع

در ماده ۴۸ قانون مدنی این گونه عنوان شده است که فرد دارای حق نباید از مالی که در اختیارش گذاشته می شود سوءاستفاده کند و از محافظت یا نگهداری آن مال کوتاهی کند. مواردی که سبب از بین رفتن این حق می شود عبارتند از:

  • انقضای مدت حق انتفاع (ماده ۵۱ قانون مدنی)
  • از بین رفتن مال حق نفع (ماده ۵۱ قانون مدنی)
  • اگر شخصی مال خود را به دیگری انتقال بدهد و مالک جدید از موضوع (حق) انتفاع آن بی خبر باشد، می تواند اقدام به فسخ معامله کند؛ و در صورتی که مالک جدید از حق انتفاع آگاهی کامل داشته باشد معامله غیر قابل فسخ بوده و حق انتفاع پا برجا می باشد.

ممانعت از حق در ملک مشاع

بدین معنی است که اگر شما در ملک از نوع مشاع دارای حق و حقوقی باشید و شخص دیگری به هر دلیلی مانع استفاده شما از حق تان شود، ممانعت از حق شما در ملک مشاع صورت گرفته است. در واقع پرونده شما به‌صورت کیفری یا حقوقی قابل پیگرد قانونی می باشد.

بیشتر بخوانید: صدور پروانه برای زمین مشاع

ممانعت از حق در ملک مشاع

مجازات مجرم در ممانعت از حق در ملک مشاع

بر اساس ماده‌ی ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، درصورت اثبات جرم در ممانعت از حق انتفاع و حق ارتفاق مجازات فرد بین ۱۵ روز تا ۶ ماه حبس می باشد. جرم ممانعت از حق در ملک از نوع مشاع قابل گذشت بوده و چنانچه فرد شاکی از شکایت خود گذشت داشته باشد، تعقیب و مجازات مجرم متوقف خواهد شد.

سخن پایانی

ملک مشاع که معمولا املاک ورثه ای یکی از انواع آنهاست در تقسیم، تفکیک و ساخت شامل قوانینی هستند که اگر آشنایی نداشته باشید ممکن است بعدها دچار مشکل شوید. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر کاری با مشاوران ما در تیم حقوقی پایان کار تماس بگیرید.

به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران با تجربه ما در سایت پایان کار تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره ما استفاده کنید.

۰۹۱۲۴۳۴۲۰۹۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 7 =

تماس و مشاوره رایگان اسکرول به بالا