صدور پروانه برای زمین های مشاع

صدور پروانه براي زمين هاي مشاع

در ابتدا باید دید به چه املاکی ملک مشاع گفته می شود و ملک مشاعی چه ویژگی هایی دارد و سپس به موضوع صدور پروانه برای زمین های مشاع میپردازیم.

ملک مشاع چیست؟

ملک یا زمینی که همزمان به چند نفر تعلق داشته باشد را مشاع گویند و سهمی که متعلق به هر فرد می‌باشد به صورت دقیق مشخص نباشد.  در این نوع املاک ، همه مالکان در جز به جز ملک سهیم و مسئول هستند  یعنی درسود و زیان وارد شده بر ملک همگی سهم دارند . ممکن است سهم مالکان  یکسان یا متفاوت باشد؛ اما مشخص نیست که کدام قسمت زمین به کدام شخص تعلق دارد به همین جهت، همگی در تمام قسمت‌های ملک سهیم هستند.

چگونه ملک مشاعی را بسازیم؟

در ابتدا می بایست نسبت به صدور پروانه ساخت برای ملک مشاعی اقدام کرد. برای صدور پروانه برای ملک مشاعی نیازی به تفکیک یا افراز آن نیست و می توان بدون تقسیم ملک برای اخذ صدور پروانه به شهرداری مراجعه نمود.

در همین رابطه بخوانید: اخذ پروانه ساخت

روند کار برای این نوع از املاک به این صورت است که تا زمانی همه مالکین برای ساخت و ساز یا فروش رضایت ندهند نمی‌توان برای ملک موردنظر اقدامی کرد.

تقسیم املاک مشاع

 

تقسیم املاک مشاع

اشخاص می توانند به صورت قانونی برای تقسیم املاک مشاعی اقدام کنند که به دو نوع  افراز و تفکیک صورت می‌گیرد.

افراز ملک

منظور از کلمه افراز، جدا کردن یک چیز از چیزی دیگر است و در بیش تر مواقع برای مشخص شدن سهم هر کدام از شرکا در ملک مشاع به  کار برده می شود. با استفاده از افراز ملک،  می توان مشخص کرد که هر بخش از مال یا ملک به چه کسی تعلق دارد، در اصل به مالکیت هر کدام از مالکان استقلال می بخشد .

افراز و تفکیک ملک

تفکیک ملک

تفکیک به معنی جدا کردن و تقسیم اموال غیر منقول به قطعات کوچکتراست،  به طور مثال قطعه زمینی به مساحت  هزار متر مربع که مالک آن تصمیم دارد آن را به قطعات  ۵۰۰ متر مربعی تقسیم کند .

صدور پروانه ساخت برای ملک مشاع

مالکین مشاعی جمعاً و یا با دادن اختیار به یک نفر می توانند نسبت به اخذ پروانه ساختمانی اقدام کنند. دخالت یکی از مالکین مشاعی به تنهایی مجاز نیست و شهرداری بدون رضایت همه مالکین پروانه ساختمانی صادر نمی کند.

پروانه ساخت زمین مشاع

آیا پروانه ساخت سبب تفکیک زمین می شود؟

خیر، صدور پروانه احداث بنا از جانب شهرداری برای ملک مشاعی به منزله موافقت با افراز یا تفکیک ملک نیست. انجام افراز یا تفکیک املاک مستلزم رعایت مقررات مربوط به خودشان است و صرف موافقت سایر شرکاء برای انجام آن کفایت نمی‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره ساخت و ساز ملک مشاعی و نحوه صدور پروانه برای ملک های مشاع صحبت کردیم. در صورت بروز مشکل یا نیاز به مشاوره در این زمینه می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران با تجربه ما در سایت پایان کار تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره ما استفاده کنید.

۰۹۱۲۴۳۴۲۰۹۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + نه =

تماس و مشاوره رایگان اسکرول به بالا