بازسازی ساختمان و مقاوم سازی ساختمان

بازسازی ساختمان در تهران | مقاوم سازی ساختمان

مراحل انجام بازسازی منزل به این صورت است که بخش های تاثیرگذار در زیبایی ساختمان مانند مقاوم سازی و بازسازی ساختمان و زیر ساخت های اصلی سازه و بازسازی کردن بقیه قسمت های منزل با در نظر گرفتن معماری های روز می تواند در بازسازی منازل قدیمی بسیار اثربخش بوده و موجب ایجاد جلوه و ظاهری زیبا و مدرن و تازه برای ساختمان شود.

برای بررسی پروژه های مقاوم سازی و بازسازی ساختمان های خود با ما تماس بگیرید!

بررسی بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

قبل از بررسی مقاوم سازی و بازسازی ساختمان بهتر است در ابتدا مفاهیم نوسازی ساختمان و بازسازی آن و مقاوم سازی را بدانیم, منظور از نوسازی ساختمان یعنی جایگزین کردن المان های جدید با المان های موجود و کهنه می باشد.

در صورتی که بازسازی ساختمان به ترمیم و مرمت المان های قدیمی گفته می شود و در واقع بازسازی به مجموعه ی اقدامات فنی که برای مقاوم سازی و افزایش طول عمر قسمت هایی از سازه صورت می پذیرد گفته می شود. بازسازی ساختمان به سه صورت انجام می شود, اولی به صورت بازسازی جزیی و دومی بازسازی کلی و سومی بازسازی اساسی است.

بازسازی و مقاوم سازی ساختمان توسط مجرب ترین تیم پیمانکاری و با مناسب ترین قیمت توسط شرکت فنی مهندسی پایانکار

در بازسازی جزیی فقط برخی از قسمت های سازه مورد مرمت قرار می گیرد. در بازسازی اساسی, به صورت کلی ساختمان مورد بازسازی قرار می گیرد, به این صورت که اقدام به افزایش و یا کاهش تعداد ستون ها می شود و یا ارتفاع سقف و تعداد طبقات را کاهش و یا افزایش داده به این صورت که در کاربری ساختمان تغییرات اساسی صورت می پذیرد, حتی نمای ساختمان را نیز بازسازی می کنند.

رابیتس کاری نما و سقف ساختمان

دلایل انجام مقاوم سازی و بازسازی ساختمان

 • زیباسازی و بازسازی نمای ساختمان به صورت بروز کردن مواد و یا متریال های استفاده شده در نما
 • تغییر دادن چیدمان فضای داخلی مانند سرامیک کاری و یا تغییر محل آشپزخانه و یا اتاق ها و پذیرایی
 • نوسازی کردن خرابی هایی که به مرور زمان اتفاق افتاده است
 • برای جلوگیری از تخریب زود هنگام ساختمان و برای افزایش طول عمر بنا
 • استفاده ی مفید از فضاهای پرتی
 • برای ایجاد ترکیب رنگی متناسب با محیط
 • مقاوم سازی سازه در مقابل انواع تنش ها و یا حوادث طبیعی مانند زلزله و یا سیل

خدمات بازسازی ساختمان

خدمات بازسازی ساختمان

خدمات مقاوم سازی و بازسازی ساختمان با اهداف متفاوتی صورت می پذیرند که به شرح زیر هستند:

تعمیر:

از آن جایی که مصالحی که در سازه ی ساختمان استفاده می شوند از طول عمر خاصی برخوردار هستند, گذر زمان و یا موقعیت های آب و هوایی و کاربری ساختمان می تواند در کمتر شدن طول عمر مفید آن متریال ها تاثیر شایان به ذکری بگذارد. مصالح ساختمانی به دلیل گذشت زمان و بیشتر شدن آسیب پذیری آن ها در مقابل عوامل جغرافیایی و طبیعی مانند زلزله و یا سیل نیازمند مرمت و یا جایگزینی و تعویض هستند.

تغییر:

از چند بعد به بررسی و تغییر در سازه می توان اقدام نمود به این صورت که می توان با از بین بردن یکنواختی فضای اطراف با تنوع سازی, تغییر دادن کاربری سازه و یا ایجاد تغییر در فضای داخلی سازه, آن را تغییر داد.

افزودن:

مقاوم سازی و بازسازی ساختمان با هدف افزودن, همانگونه که از نام آن مشخص است بر پایه ی اضافه کردن قسمت هایی به سازه می باشد که با محاسبات و دانش مهندسی این کار صورت می پذیرد.

مقاوم سازی:

مقاوم سازی و بازسازی ساختمان به مجموعه ی اقداماتی گفته می شود که برای بهبود عملکرد ساختمان در مقابل انواع فشارهایی که ممکن است وارد شود, صورت بپذیرد.

مقاوم سازی ساختمان برای چندین منظور انجام می شود به این صورت که موجب محافظت و مستحکم سازی و پشتیبانی سازه می شود. این کار دارای اهمیت زیادی در روند بازسازی ساختمان های قدیمی است, برای جلوگیری از ضررهای جانی و مالی و افزایش مقاومت سازه می توان با این روش مقاوت آن را بیشتر کرد.

بازسازی ساختمان مسکونی

بازسازی ساختمان مسکونی

مراحل انجام بازسازی منزل به این صورت است که بخش های تاثیرگذار در زیبایی ساختمان مانند مقاوم سازی و بازسازی ساختمان و زیر ساخت های اصلی سازه و بازسازی کردن بقیه قسمت های منزل با در نظر گرفتن معماری های روز بازسازی داد.

این روش  می تواند در بازسازی منازل قدیمی بسیار اثربخش بوده و موجب ایجاد جلوه و ظاهری زیبا و مدرن  و تازه برای ساختمان شود و از همه مهمتر طول عمر سازه را افزایش دهد.  مراحل مقاوم سازی و بازسازی ساختمان به صورت زیر است:

 • بازسازی نمای ساختمان: در ادامه به صورت کامل به بررسی بازسازی نمای ساختمان پرداخته شده است.
 • بازسازی ورودی ساختمان: طراحی جدید و به روز مشاعات ساختمان و امکان اضافه کردن قسمت های جدید با توجه به محیط و نیاز ساکنین از دیگر مراحل مقاوم سازی و بازسازی ساختمان است.
 • تعویض در و پنجره های ساختمان: یکی از مرحله های مقاوم سازی و بازسازی ساختمان تعویض در و پنجره های ساختمان می باشد, که با استفاده از درب ها و پنجره های دو جداره علاوه بر ایجاد فضای تازه و نو در ساختمان ها موجب کمتر شدن هزینه های ساکنین می شود. به این صورت که با به کار بردن درب و پنجره های دوجداره منجر به صرفه جویی در انرژی های مصرفی می شود و علاوه بر این موضوع برای ساکنین ساختمان موجب کاهش آلودگی های صوتی می گردد.
 • مرمت ترک های ساختمان
 • عوض کردن کف و نوسازی دیوارهای ساختمان
 • استفاده ی مفید از فضاهای داخلی با استفاده از معماری جدید و از بین بردن تمامی فضاهای پرتی
 • عوض کردن تمامی شیرآلات سرویس های بهداشتی و حمام آشپزخانه و استفاده از شیرآلات اهرمی و به روز

بازسازی تخصصی ساختمان

برای شروع و اقدام به مقاوم سازی و بازسازی ساختمان در ابتدا باید کل ساختمان را بررسی کرده و بعد از لیست کردن تغییراتی که ساختمان نیاز دارد. بایستی هزینه ی انجام این کار را برآورد شود. در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که هدف اصلی از مقاوم سازی و بازسازی ساختمان در ترمیم و مرمت سازه و ساختمان در ازای زیاد کردن طول عمر مفید آن است.

برای همین علت اولویت اصلی در بازسازی ساختمان بیشتر با قسمت های حیاتی آن است. برای این کار بایستی در ابتدا اقدام به بررسی تمامی بخش های مهم ساختمان که خراب شدن آن می تواند با کاهش عمر سازه رابطه ی مستقیم داشته باشد, نموده و بودجه ی زیادی را برای صرف بازسازی آن قسمت ها و نواحی اختصاص داد.

بازسازی تخصصی ساختمان

در این قسمت به تمامی بخش ها و نواحی حیاتی و مهم در افزایش طول عمر ساختمان پرداخته شده است به این صورت که باید پوسیدگی و خرابی و نکات فنی هر یک از قسمت های زیر به همراه نکات فنی آن ها با دقت و حساسیت خیلی زیادی مورد بررسی قرار بگیرد.

مرمت و تعمیر این نواحی برای مقاوم سازی و بازسازی ساختمان باید در اولویت قرار گرفته و بعد از اتمام آن به بازسازی بقیه ی نواحی پرداخته شود.

قسمت ها و نواحی مهم در بازسازی ساختمان:

 • سیم کشی ساختمان
 • تاسیسات لوله کشی آب و رادیاتورها
 • عایق بندی های سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها که از بخش های بسیار مهم در ساختمان هستند.

اجرای تاسیسات برقی

بعد از مرمت و بازسازی این نواحی حساس که در اولویت اجرای بازسازی قرار دارند باید به سمت دیگر قسمت های ساختمان رفت.

روش ها و فرآیند بازسازی ساختمان

 • بازسازی سبکی: در این روش از مقاوم سازی و بازسازی ساختمان اقدام به تعویض قطعه های فرسوده می نمایند و قطعه های جدید و تازه را در سازه جایگزین آن ها می کنند. این روش از بازسازی بیشتر در ساختمان های فرسوده و بناهای تاریخی انجام می شود. در این بازسازی نمای نهایی خیلی به نمای اولیه شباهت دارد.
 • پاکسازی سبکی ساختمان: در این روش از بازسازی ساختمان با در نظر گرفتن تشخیص و تخصص کارشناسان و مهندسین تمامی عواملی را که موجب کاهش عمر سازه می شود و باعث ایجاد فرسودگی در سازه می گردد را شناسایی کرده و اقدام به حذف آن عواملی می نمایند.
 • بازسازی تکمیلی ساختمان: این نوع از بازسازی ساختمان بیشتر در ساختمان های قدیمی که با وجود فرسوده بودنشان همچنان استفاده می شوند, اجرا می گردد. تمامی قسمت های فرسوده و خراب و آسیب دیده در این روش بعد از شناسایی شدن بازسازی شده و قابل بهره برداری می شود و به این صورت با پایداری بیشتر اقدام به ادامه ی روند خود می نمایند.

پارامترهای مختلفی مقاوم سازی و بازسازی ساختمان

 • متراژ سازه
 • کاربری ساختمان
 • سبک ساختمان
 • نوع ساخت و سازه دیواره بیرونی
 • تعداد اتاق ها و فضاهای داخلی ساختمان
 • فضاهای اضافه ی ساختمان مانند انباری و پشت بام و….

بازسازی نما

به مرور زمان ممکن است ملات زیر ساز نما خراب شده و با وجود سالم بودن ظاهر آجر و یا سنگ نما از نمای ساختمان جدا شده و بیفتند. این اتفاق که هم بسیار خطرناک است موجب ایجاد ظاهری بد بر روی نمای ساختمان می شود. مقاوم سازی و بازسازی ساختمان در روش های گوناگون و با مصالح متفاوت انجام می شود.

در بازسازی نما به این صورت انجام می شود که هر سنگی که از نمای ساختمان افتاده شده است را به وسیله ی پیچ و رولپلاک به بدنه ی اصلی ساختمان متصل می کنند.

انجام این کار بر روی زیبایی نما هیچ گونه لطمه ای وارد نمی کند چون می توان با استفاده از ملات همرنگ نما, قسمت ها و بخش هایی که با پیچ و رولپلاک شده را پر نمود

به دلیل این که در گذر زمان, نمای ساختمان می تواند  دچار برخی تغییرات هم از لحاظ ظاهری و هم از نظر کالبدی شود, صاحبان نما در این راستا اقدام به بازسازی نما و مقاوم سازی ساختمان می کنند.

به صورت کلی می توان گفت که دلایل گوناگونی برای انجام بازسازی نما و مقاوم سازی ساختمان است که به صورت زیر برای شما دسته بندی کرده ایم:

 • بازسازی نمای ساختمان برای حفظ زیبایی و استحکام
 • ترمیم نمای ساختمان
 • تعویض نمای فرسوده
 • بازسازی نمای ساختمان به دلیل تغییر کاربری و یا دلزدگی
 • تغییر رنگ نمای ساختمان

 دلایل انجام بازسازی نمای ساختمان

دلایل انجام بازسازی ساختمان

بازسازی نمای ساختمان جهت حفظ زیبایی و استحکام:

در برخی مواقع برای حفظ زیبایی نما و ایجاد تنوع در ظاهر آن و از همه مهم تر برای حفظ زیبایی شهری و هماهنگ نشان دادن ساختمان با محله اقدام به بازسازی نما می کنند. ولی در بیشتر اوقات این کار را برای مقاوم سازی ساختمان و جلوگیری از خطرات احتمالی که می تواند ناشی از سقوط مصالح باشد انجام می دهند.

ترمیم نمای ساختمان:

انجام تعمیرات بر روی نواحی که آسیب دیده است از دیگر دلایلی است که اقدام به بازسازی نما و مقاوم سازی ساختمان می نمایند. در این روش ابتدا نواحی و قسمت هایی که ترک خورده و با لق شده است را بر می دارند و بعد از تراش ملات زیرین آن سنگ و یا آجر لق شده و شکسته اقدام به تمیز کردن آن ناحیه می کنند.بعد از این کار ملات جدید را اضافه کرده و تکه سنگ و یا هرگونه متریال موردنظر را می چسبانند.

تعویض نمای فرسوده ساختمان:

در بعضی اوقات به دلیل این که نمای ساختمان فرسوده شده است اقدام به مقاوم سازی و بازسازی ساختمان می کند به این صورت که نمای فرسوده را کاملا تخریب کرده و متریال های استفاده شده را جدا می کنند.

و ملات موجود را تراشیده و بعد از تمیز کردن سطح اقدام به نصب نمای جدید می کنند. بایستی حواستان باشد تا بر روی نمای فرسوده نمای جدید را به هیچ عنوان نصب نکنید چرا که مواد قدیمی توانایی نگهداری از مصالح جدید را ندارند.

بازسازی نما به دلیل تغییر کاربری و یا دلزدگی:

برخی از افراد به دلیل این که نمای فعلی آن ها موجب دلزدگیشان شده است با وجود این که نمای ساختمان سالم است اقدام به بازسازی آن می کنند.

در این صورت برای صرف هزینه ی کمتر می توان قسمتی از نما را با یک متریال جدید تلفیق داد که این کار موجب تغییر سبک و مدل نمای فعلی آن ها می شود.

تغییر رنگ نمای ساختمان مسکونی:

برخی از افراد برای بازسازی نمای ساختمان خود اقدام به تغییر رنگ نمای ساختمان خود می کنند, در صورت انجام این کار باید در انتخاب رنگی که برای نمای ساختمان بسیار حساس بود چرا که برخی از رنگ ها در گذر زمان تغییر می کنند. برخی دیگر نیز چرک تاب بالایی را ندارد و خیلی سریع رنگ آن ها به یک رنگ ناخوشایند تبدیل می شود.

تماس و مشاوره رایگان اسکرول به بالا